Sommarens aktiviteter

Under våren och sommaren är det som mest liv och rörelse i byn och då sker även de flesta av föreningens aktiviteter. Skriv upp nedanstående datum i kalendern och håll gärna utkik på Facebook och hemsidan för mer information.

Fredag 2 juni – Söndag 4 juni: Steninge Blommar-sommaruppstart: Är du sugen på att se över mångfalden i din trädgård? Kanske vill du få inspiration eller diskutera något du redan skapat? Vi drar igång vårt projekt igen och  samordnar aktiviteter under helgen!
Skicka mail till steningenaturochmiljo@gmail.com eller ring/smsa till 070-6600935 om du har önskemål eller vill visa upp något.

Tisdag den 6 juni  kl 09:00-16:30:  Steningedagen Välkomna till en härlig dag i Steninge, fylld av aktiviteter för hela familjen. Aktiviteterna sker vid strandängen med omnejd. Detaljerade info om programmet finns på föreningens hemsida samt föreningens Facebooksida.

Fredag 23 juni kl 15:00: Midsommarfirande
Föreningen ordnar traditionsenligt midsommarfirande med sång, dans och musik på strandängen.

Flertalet tillfällen under sommaren: Sagoläsning på strandängen.
Datum ännu ej fastställda, mer information kommer.

Torsdag 3 augusti kl 21:00 -24:00: Nattfjärilsexkursion
Görgen Hildingsson leder kvällen och med hjälp av ljusskärmar hoppas vi kunna få se många nattaktiva fjärilsarter. Samling på parkeringen vid Guds Gröna Ängar. Tag med fika och ficklampa. 

Onsdag 9 augusti kl 19:00: Årsmöte i Sockenstugan

Hoppas vi ses vid något av sommarens evenemang:)